O olejoch

ČO SÚ ESENCIÁLNE OLEJE?

Esenciálne oleje sú vonné prchavé látky uložené v miniatúrnych vačkoch rastlín. Chránia rastlinu pred škodlivými vplyvmi okolia a dokážu chrániť ľudské telo. Sú 50 až 70 krát účinnejšie než samotné rastliny, pretože sú vysoko koncentrované. Účinnosť olejov je veľmi vysoká preto, že dokážu preniknúť cez bunkovú membránu až do bunky a zlikvidovať okrem baktérii aj vírusy, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Esenciálne oleje sú účinnejšie než lieky.

Prírodná podstata esenciálnych olejov najvyššej terapeutickej kvality vylučuje akékoľvek vedľajšie účinky na ľudské telo a predstavuje po stáročia využívaný a overený spôsob starostlivosti o zdravie. Čistota a kvalita olejov doTERRA je zárukou bezpečného použitia ľuďmi  bez vekového obmedzenia a umožňuje niektoré oleje požívať aj vnútorne.

AKO SA POUŽÍVAJÚ ESENCIÁLNE OLEJE?

Esenciálne oleje majú široké využitie pre emočné a fyzické zdravie. Môžu sa využívať buď jednotlivo či v komplexných zmesiach, a to jedným z týchto spôsobov:

AROMATICKY

Vdychovaním z dlane, alebo z tzv. difuzéra. Prenikajú veľmi rýchlo cez sliznice a tkanivá do celého organizmu. Z jednej kvapky esenciálneho oleja každá bunka ľudského tela získa niekoľko miliónov molekúl účinných látok.

MASÁŽNE

Votretím do pokožky na postihnuté miesta vstupujú účinné látky esenciálnych olejov do krvného obehu už do 30 sekúnd. Rýchly nástup účinku zabezpečuje okamžitý komfort, úľavu či podporu imunity.

VNÚTORNE

Cez tráviaci systém je možné prijať niektoré esenciálne oleje (po doporučení skúseného konzultanta) a umožniť im pôsobiť na organizmus z vnútorného prostredia. Môžu sa používať ako doplnky výživy, kedy sú nápomocné pri množstve zdravotných problémov.

CITLIVOSŤ NA POKOŽKU

NECITLIVÁ

Esenciálny olej a zmesi esenciálnych olejov sa môžu bezpečne aplikovať bez riedenia so základovým olejom podľa pokynov.

SENZITÍVNA

Esenciálny olej a zmesi esenciálnych olejov sa môžu bezpečne aplikovať po jemnom zriedení so základovým olejom, najmä pri mladej a citlivej pokožke.

DELIKÁTNA

Esenciálny olej a zmesi esenciálnych olejov sa môžu bezpečne aplikovať po značnom zriedení so základovým olejom. V tehotenstve alebo počas choroby použitie daného esenciálneho oleja alebo zmesi konzultujte s lekárom.

ZDROJE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Účinnosť začína so samotnou rastlinou. Rovnaké druhy rastlín v rôznom podnebí budú mať odlišné chemické zloženie. Keď sa rastliny pestujú v optimálnej pôde, teplote a podnebí, vyprodukujú esenciálny olej vo vyššej kvalite tak, ako to má byť. Čistota hrá v účinnosti hlavnú úlohu. Mnohé esenciálne oleje na predaj nie sú certifikované ako čisté. Často obsahujú prídavné látky alebo iné zložky, ktorými sú zriedené a ktoré ich znečistia. Týmto oleje strácajú vlastnosti pozitívne ovplyvňujúce zdravie. doTERRA sa zaväzuje poskytovať tie najčistejšie a najúčinnejšie esenciálne oleje. Má globálnu sieť farmárov, ktorí dobre poznajú proces pestovania rastlín pre esenciálne oleje. Zaisťujú, aby bolo o rastliny dobre postarané a aby boli spracované v správnom čase.

CPTG CERTIFIED PURE THERAPEUTIC GRADE

doTERRA dokonale spojila moderný pokrok s testovacími postupmi, aby zabezpečila čistotu a účinnosť každého esenciálneho oleja. Každý jeden sa čo najprísnejšie a najdôkladnejšie testuje. Tento testovací protokol CPTG je latkou pre kvalitu, čistotu, účinnosť a konzistentnosť. Keď sa doTERRA rozhodne, že niektorý esenciálny olej je dosť dobrý na to, aby sa predával, môžete mať istotu, že tento olej má najvyšší obsah aktívnych a užitočných zložiek, neobsahuje žiadne nečistoty a jeho chemické zloženie nebolo inak zmenené.

AKO SA ESENCIÁLNE OLEJE ZÍSKAVAJÚ?

DESTILÁCIOU VODNOU PAROU

Najčastejšie používaná metóda získavania esenciálnych olejov. Pri tejto metóde sa rastlinný materiál umiestni do destilačnej banky, pričom sa v inej banke uvedením vody do varu vytvorí para, ktorá sa následne vženie do spodnej časti destilačnej banky, v ktorej je umiestnený rastlinný materiál. Pri prechode rastlinným materiálom para stúpa spolu s esenciálnym olejom. Tá následne prejde do ďalšej banky, kde sa obe látky ochladia.

LISOVANIE

Lisovanie za studena je metóda, ktorá sa najčastejšie používa na získavanie esenciálnych olejov z citrusových plodov. Mechanický tlak sa používa na „vytlačenie“ olejov z rastlinného materiálu – najčastejšie z kôry alebo šupky.

RIEDENIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Každý používateľ esenciálnych olejov už neraz pocítil rýchlosť a intenzívnosť ich účinku. Tento chladivý alebo hrejivý pocit môže byť niekedy príliš silný, obzvlášť pre deti alebo pre ľudí s citlivou pokožkou. Preto je potrebné niektoré esenciálne oleje pred priamou aplikáciou na pokožku riediť so základovým olejom – nosičom. Pomenovaný je takto preto, lebo nesie esenciálny olej na pokožku.

Základový olej – nosič na riedenie, ktorý používa doTERRA je frakciovaný kokosový olej. Je ľahký, nezanecháva škvrny, je vhodný pre všetky typy pokožky a je ľahko vstrebateľný.

Mnoho ľudí si myslí, že riedením esenciálnych olejov sa znižuje ich účinok, ale najnovšie štúdie ukazujú, že práve takto majú ďalšie výhody.

Oleje, ktoré sa odporúčajú riediť:
Kasia, Škorica, Klinček, Oregano, Tymián, Bergamot, Čierne korenie, Cédrové drevo, Eukalyptus,
Muškát, Zázvor, Citrónová tráva, Limeta, Mäta pieporná, Gaultéria.


Táto stránka bola vytvorená za účelom poskytnutia informácií a vzdelania používateľa v oblasti témy, ktorú pokrýva. Autori nenesú zodpovednosť za akékoľvek nepochopenie alebo nesprávne použitie poskytnutých informácií, pretože jej cieľom nie je diagnostikovať, predpisovať liečbu alebo liečiť akékoľvek ochorenia, chorobu ani poranenie tela. Autori nenesú nijakú právnu zodpovednosť za akúkoľvek stratu, poškodenie alebo zranenie, buď spôsobené alebo údajne spôsobené, voči akejkoľvek osobe, na základe informácií obsiahnutých na stránke. Tu prezentované informácie v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. Osoba trpiaca na akýmkoľvek ochorením, alebo poranenie, by mala kontaktovať kvalifikovaného poskytovateľa zdravotných služieb.

Chcem sa zaregistrovať v doTERRA a objednávať si oleje

Chcem zľavu